Hívjon:
(30) 229 9698
Lázár Károly utca 1.
4400 Nyíregyháza
Magánrendelés:
Nyíregyháza
Hétfő 17.00 - 19.00
(30) 229 9698
4400 Nyíregyháza Lázár Károly utca 1.
Side panel

Fogmazásgátló tabletták

A fogamzás meggátolására ma a fogamzásgátló tablettával történő védekezés az egyik legbiztonságosabb módszer. A fogamzásgátló tabletta női hormonokat tartalmaz, és ennek köszönhetően egyrészt meggátolja a tüszőrepedést, továbbá megakadályozza, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódjon a méhbe, és a méhnyakat áthatolhatatlanná teszi a spermiumok számára.

A mai fogamzásgátló tabletták hormontartalmát tovább csökkenteni már nem lehet, hiszen az káros mellékhatásokkal is járhatna, míg a készítmény hatásfoka romlana. Az ilyen alacsony hormontartalmú tablettákat nevezik ultra könnyűnek.

Milyen mellékhatásokkal járhat a fogamzásgátló tabletták szedése?

A fogamzásgátló tabletta szedése rendszeres, kiegyensúlyozott és mérsékelt havi vérzések indukál, ami egyúttal a vashiányos állapotok megszűnését is jelenti, egyúttal csökkenti a menstruációs görcsöket, fájdalmat, valamint minimálisra csökkenti a méhen kívüli terhesség esélyét is.

Hosszabb idejű szedése (2-3 év) esetén az emlőben megjelenő jóindulatú elváltozások vagy emlőciszták kialakulásának esélye jelentősen csökken. Ugyanakkor csökken a kismedencei gyulladások kockázata, így kisebb az eshetősége a petevezetékek gyulladás okozta elzáródására, amely sok esetben a későbbiekben a teherbeesést gátolja.

Jótékonyan hat a későbbiekben szintén meddőség esélyét növelő endometriózis kialakulása ellen, illetve a petefészekciszták keletkezésének gyakoriságát körülbelül 90%-al csökkenti.

A méhnyálkahártya rosszindulatú daganatának, petefészekrák, és csontritkulás kialakulására is  gátló hatással vannak a tabletták. Sőt ez a hatás még a tabletta szedését követő 10 évig is fennáll!

Pozitív hatással van még a bőr és a haj állapotára, megszünteti vagy csökkenti azok zsírosságát -ezáltal a pattanások mennyisége csökken -, illetve szőrnövekedésre.

Néhány negatív mellékhatást is meg kell említeni, azonban fel kell hívni arra is a figyelmet, hogy ezek a mellékhatások egyes készítményeknél változóak, így a készítmények lecserélése akár megoldást is jelenthet egy-egy problémára.

Negatív mellékhatások tehát a fokozódó trombózis hajlam (ajánlott APC rezisztencia vizsgálat a szedés megkezdése előtt), csökkenő nemi vágy, testsúly-változás, krónikus hüvelyi folyások, kis mértékben megnő a méhnyakrák kockázata- bár ez utóbbi inkább a szabadabb szexuális életből fakadó gyakoribb HPV fertőzés kialakulására vezethető vissza.

Mellékhatásnak tekinthető még, hogy a szervezet a fogamzásgátló tabletta szedésének elkezdésekor a hormonális változások miatt átmeneti, enyhe rosszulléttel reagálhat, mellfeszülés, fejfájás vagy ciklus közbeni vérzés tapasztalható az első hetekben.

Hogyan történik a fogamzásgátló tabletták felírása?

Fogamzásgátló tablettát csak orvos írhat fel! Mivel rendkívül széles választék áll a rendelkezésre, így ha egyfajta tablettára rosszul reagál a szervezet, úgy lehetőség van más tabletta kipróbálására.

A nőgyógyász szakorvos a megfelelő nőgyógyászati és laborvizsgálatok elvégzése után ( például egy évnél nem régebbi nőgyógyászati szűrés) választja ki és írja fel a fogamzásgátló tablettát. A szakmai szempontok mellett az orvos figyelembe veszi a páciens egyéni igényeit is, legyen szó akár a tabletta áráról, akár a test hatóanyagra adott reakcióról - testsúly, arcbőr, menstruációs panaszok, stb.

A szakorvos 4 típusú fogamzásgátló tabletta közül választhat. Létezik egyfázisú, kétfázisú, háromfázisú vagy 21+7 típusú tabletta is.

Amennyiben kérdése van a fogamzásgátló tablettákkal kapcsolatban, vagy szeretne felíratni magának, kérem, egyeztessen időpontot:

Foglaljon időpontot....